Dziecko w przedszkolu
by lobzovka | 8:42 am
Przedszkolaki w „pomarańczowym” przedszkolu -jak je nazywa Zosia- bardzo uroczyście obchodzą Dzień Niepodległości. Po trzech latach w patriotycznym repertuarze Zosi jest kilka pieśni patriotycznych, średnio 3, 4 zwrotkowych. „O mój rozmarynie”, „Przybyli Ułani”, „Płynie Wisła”, „Piechota”, „Legiony”. I hymn państwowy. Kilka zwrotek.
Świadomość barw narodowych i godła. Kojarzy ważniejsze nazwiska związane z tym świętem.
Pomarańczowe przedszkole jest zupełnie zwyczajnym przedszkolem samorządowym. Przyznam, że osobiście wolałabym, żeby np. grupy były mniej liczne, albo coś tam jeszcze inaczej niż jest. Ale w ciągu trzech lat Zosia ani jeden raz nie powiedziała, że nie chce iść do przedszkola. Nigdy. Włączając w to sam początek, kiedy mocowała się ze swoim temperamentem i zasadami panującymi w grupie. Wygrała Zosia. Życie w zasadach daje jej poczucie bezpieczeństwa. Dobrze się w tym czuje. Jak każde dziecko. Bo każde dziecko potrzebuje zasad. A temperament paradoksalnie jest jej sprzymierzeńcem w funkcjonowaniu w zasadach. „Zosia jest indywidualistką”.  Czuje się w nim dobrze. I to jest najważniejsze – jeśli nawet sami wyobrażalibyśmy sobie, że może inne przedszkole byłoby lepsze.
Święto 11.IX w pomarańczowym, zwyczajnym przedszkolu nie jest zwyczajne. Bardzo cenimy sobie edukację patriotyczną jaką otrzymuje w nim Zosia. Bardzo:) To jego ogromny plus. Nie jest to tylko i aż, akademia. Bo przy okazji przygotowań do niej, nauki wierszyków i piosenek każdego roku u Zosi pojawia się wiele pytań i pomysłów: „a co to znaczy skrycie rozprawiać?”, „a co to jest zaborca?”, „wydrukujesz mi kilka map Polski? Takie różne”( w czasie zaborów, po I wojnie i obecną), „a dlaczego nie mogę śpiewa z ziemi polskiej do Polski?”, „a dlaczego on jest tak dziwnie ubrany?” (Piłsudski) itd. To wszystko jest cennym impulsem do rozmów, prezentacji, opowieści o Polsce, o Polakach, naszej historii. Bez patosu, bo i nasze temperamenty patosowi nie sprzyjają. Ale z poczuciem wartości, szacunki  i radości – bo są powody do radości.
A to jedno z naszych ciekawszych znalezisk w sieci. Adekwatnych do wieku (4-5l)

 

Comments

No comments yet...

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *